E.D.T.A.
 Home
 About Us
     Mission Statement
     Committee
     Facilities
     By-Laws
     Rules
     History
  Senior
     General Information
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
     Malcolm Winneke Award
  Junior (Summer)
     General Information
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
     Les Semmens Award
  Junior (Winter)
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
  Orange Ball
     Fixtures
     Tables
     Results
     Points Adjustment
  Tournaments
     Schedules
     Results
  Photo Gallery
  Club Links
  Downloads
  Site Map
Tennis Australia
 
Seniors
 
Malcolm Winneke Award
 
The Malcolm Winneke Award was instigated to honour the memory of a person who dedicated many years of service to the Eastern Districts Tennis Association. He was the President & Chairperson of the Association for 12 years and a Life member. His untimely death in 1992 saddened us all and this award in his memory is awarded to those who each week display the qualities which he most admired - sportsmanship, court manners, attitude and dress. Captains, in conjunction with team members vote for the players of the opposition who they believe best fill these criteria.
 
Malcolm Winneke Award 2015/16
 
Female Winners
Donna Kireta - Athelstone and Kim Meier - St Peters
 
Male Winners
Dimitri Galanis - Beaumont and Peter Read - Burnside
 
Our Past Winners
2015 Laurel Mair St Peters
  Natasha Bergen Burnside
  Victor Mecinger St Peters
     
2014 Leanne Williams HSCC
  Matt Schebella Norwood
     
2013 Sarah Tirimacco Burnside
  Vince De Vellis Holmesdale
     
2012 Pat Bell HSCC
  Sarah Tirimacco Burnside
  Ed Davis St Peters
  Rino Traforti Holmesdale
     
2011 Madison Frahn Holmesdale Memorial
  Pierino Salvatore Campbelltown
     
2010 Pat Bell Hectorville Sports & Community Club
  Sarah Tirimacco Burnside
  Ryan Gore Uraidla
  Rino Traforti Holmesdale
     
2009 Melinda Cox St Peters
  Jianni Minicozzi Hectorville Sporting Club
     
2008 Melinda Cox St Peters
  Helen Einthal Campbelltown
  Glenn Pfitzenmeier Athelstone
     
2007 Cathy Burgemeister East Adelaide Payneham
  Keiron Boyd East Adelaide Payneham
  Stephen Potter Athelstone
     
2006 Sarah James Rostrevor
  Megan Young East Torrens Kensington Gardens
  David Sosnowski Campbelltown
     
2005 Jenny Wells East Torrens Kensington Gardens
  Ashleigh Green St Peters
     
2004 Rebecca Calandro Athelstone
  Neale Almeida Norwood
     
2003 Marianna Hawkes Beaumont
  Graham Standish Hectorville Sporting Club
     
2002 Julie Field Holmesdale Memorial
  Cameron Russo Trinity Gardens
     
2001 Katherine Cook Rostrevor
  Jason Pearce Trinity Gardens
     
2000 Yuka Schulz Campbelltown
  Andrew Tavella East Torrens Kensington Gardens
     
1999 Julie Kitto Rostrevor
  Dan Benevenuto Newton
     
1998 Vikki Dadds Newton
  Andrew Tavella East Torrens Kensington Gardens
     
1997 Anita Dunn Hectorville Sporting Club
  Liz Sweetman East Torrens Kensington Gardens
  Philip Holm Campbelltown
  Myles Webster Pembroke
     
1996 Kerry Free Beaumont
  Pat Maloney Rostrevor
     
1995 Debra Williams Campbelltown
  Steve Markey Trinity Gardens
     
1994 Kelly Cotton Burnside
  Sue Correll East Adelaide Payneham
  Sonia Harkness Trinity Gardens
  Jon Davis East Torrens Kensington Gardens
     
1993 Joanne Rosa Hectorville Sporting Club
  Brian Dew East Torrens Kensington Gardens
     
 
 
The late Malcolm Winneke
Past President and Life Member of EDTA
 
 


 

 

© Copyright 2011 Eastern Districts Tennis Association Inc. All Rights Reserved.
Website designed by David Sosnowski